MDM-25PL61K-A172
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.0003m 25AWG 25 POS Micro D-Sub PIN Crimp
Description +
Search Keywords: MDM25PL61KA172
  • Part No:
    MDM-25PL61K-A172
    1
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Gender:
    Pin
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Insulator Material:
  • Arrangement:
    25 Contact
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Disclaimer:
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Hardware:
    Jackscrew (standard)
  • Shell Finish:
    Gold over Nickel
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Termination Type:
    0.125" Min, #25 AWG
  • Contact Type:
    Crimp
  • Current Rating:
    3 A max.