MDM-25PL2P
ITT CANNON
MDM-25PL2P; Micros; Micro
Description +
MDM-25PL2P; Micros; Micro
Search Keywords: MDM25PL2P
  • Part No:
    MDM-25PL2P
    Micro "D" Metal Shell
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Termination Type:
    1" Min, #25 AWG
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Insulator Material:
  • Contact Type:
    Crimp
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Shell Finish:
    Yellow Chromate/Cadmium over Nickel
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Saltspray:
    48 hours
  • Gender:
    Pin
  • Disclaimer:
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Current Rating:
    3 A max.