MDM-25PH004M5-A174
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.609m 26AWG 25 POS Micro D-Sub PIN Crimp
Description +
Search Keywords: MDM25PH004M5A174
  • Part No:
    MDM-25PH004M5-A174
    1
  • Termination Type:
    24" Min, M16874/4 #26AWG, Colored Code
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Insulator Material:
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Arrangement:
    25 Contact
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Contact Type:
    Crimp
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Hardware:
    Slot head jackscrew assembly, low profile
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Saltspray:
    48 hours
  • Current Rating:
    3 A max.