MDM-21SL1M5
ITT CANNON
Connector Micro D Subminiature Receptacle 21 Position 1.27mm Crimp Straight Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MDM21SL1M5
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MDM-21SL1M5
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Contact Type:
    Crimp
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Termination Type:
    0.5" Min, #25 AWG
  • Insulator Material:
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Gender:
    Socket
  • Current Rating:
    3 A max.