MDM-21PSB-A141
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature PIN 21 POS Solder Pot ST Panel Mount 21 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM21PSBA141
  • Part No:
    MDM-21PSB-A141
    Yes
  • HTS:
  • Hardware:
    HARDWARE=B .092 dia mtg holes
  • Disclaimer:
  • Gender:
    Pin
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Saltspray:
    48 hours
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Shell Finish:
    Irridite/Alodine
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude