MDM-21PH003P-A141
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 21 POS Micro D-Sub PIN Crimp
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MDM21PH003PA141
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MDM-21PH003P-A141
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
    1
  • Disclaimer:
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Termination Type:
    18" Min, M16874/4 #26AWG, Colored Code
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Gender:
    Pin
  • Arrangement:
    21 Contact
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Current Rating:
    3 A max.