MDM-15SSP-A141
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature SKT 15 POS Solder Pot ST Panel Mount 15 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM15SSPA141
  • Part No:
    MDM-15SSP-A141
    1
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Termination Type:
    Solder pot to accept #26AWG max. harness wire
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Arrangement:
    15 Contact
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Gender:
    Socket
  • Hardware:
    Jackpost (standard)
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Saltspray:
    48 hours
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Insulator Material:
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude