MDM-15SSM2-A174
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature SKT 15 POS Solder Pot ST Panel Mount 15 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MDM15SSM2A174
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MDM-15SSM2-A174
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
    1
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Hardware:
    Allen head jackscrew assembly, low profile
  • Arrangement:
    15 Contact
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Disclaimer:
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Gender:
    Socket
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Insulator Material:
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Saltspray:
    48 hours
  • Termination Type:
    Solder pot to accept #26AWG max. harness wire
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Current Rating:
    3 A max.