MDM-15SL1K-A174
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.012m 25AWG 15 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM15SL1KA174
  • Part No:
    MDM-15SL1K-A174
  • Alias/AKA:
    1
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Insulator Material:
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
    5000 megohms min.
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Disclaimer:
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Contact Type:
    Crimp
  • Arrangement:
    15 Contact
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Gender:
    Socket
  • Hardware:
    Jackscrew (standard)
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Termination Type:
    0.5" Min, #25 AWG