MDM-15SH017B-A174
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 1.828m 26AWG 15 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM15SH017BA174
  • Part No:
    MDM-15SH017B-A174
    1
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Saltspray:
    48 hours
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Hardware:
    HARDWARE=B .092 dia mtg holes
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Arrangement:
    15 Contact
  • Insulator Material:
  • Gender:
    Socket
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Termination Type:
    72" Min, M16874/4 #26AWG, Yellow
  • Contact Type:
    Crimp
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude