MDM-15SH013L
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 1.219m 26AWG 15 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM15SH013L
  • Part No:
    MDM-15SH013L
    1
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
    5000 megohms min.
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Shell Finish:
    Yellow Chromate/Cadmium over Nickel
  • Hardware:
    Jackscrew (low profile)
  • Termination Type:
    48" Min, M16874/4 #26AWG, Yellow
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Insulator Material:
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude