MDM-15PL2B
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.025m 25AWG 15 POS Micro D-Sub PIN Crimp
Description +
Search Keywords: MDM15PL2B
  • Part No:
    MDM-15PL2B
    1
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Saltspray:
    48 hours
  • Hardware:
    HARDWARE=B .092 dia mtg holes
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Arrangement:
    15 Contact
  • Gender:
    Pin
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Shell Finish:
    Yellow Chromate/Cadmium over Nickel
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Contact Type:
    Crimp
  • Termination Type:
    1" Min, #25 AWG