MDM-15PL1L-A141
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.012m 25AWG 15 POS Micro D-Sub PIN Crimp
Description +
Search Keywords: MDM15PL1LA141
  • Part No:
    MDM-15PL1L-A141
  • Alias/AKA:
    Micro "D" Metal Shell
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Shell Finish:
    Irridite/Alodine
  • Arrangement:
    15 Contact
    5000 megohms min.
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Termination Type:
    0.5" Min, #25 AWG