MDM-15PH006B-A172
ITT CANNON
Cable Assembly Hook-up Wire 0.914m 26AWG Micro D-Sub 15 POS PIN Crimp
Description +
Search Keywords: MDM15PH006BA172
  • Part No:
    MDM-15PH006B-A172
  • Alias/AKA:
    1
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Contact Type:
    Crimp
  • Hardware:
    HARDWARE=B .092 dia mtg holes
  • Disclaimer:
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Gender:
    Pin
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Shell Finish:
    Gold over Nickel
  • Insulator Material:
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Arrangement:
    15 Contact
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Termination Type:
    36" Min, M16874/4 #26AWG, Colored Code
  • Current Rating:
    3 A max.