MDM-100SH046P
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 1.828m 26AWG 100 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM100SH046P
  • Part No:
    MDM-100SH046P
  • Alias/AKA:
    1
  • Termination Type:
    72" Min, M16874/4 #26AWG, Colored Code
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Hardware:
    Jackpost (standard)
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Insulator Material:
  • Gender:
    Socket
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Arrangement:
    100 Contact
  • Disclaimer:
  • Shell Finish:
    Yellow Chromate/Cadmium over Nickel
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude