MDM-100SH042L
ITT CANNON
Cable Assembly Hook-up Wire 3.048m 26AWG Micro D-Sub 100 POS SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM100SH042L
  • Part No:
    MDM-100SH042L
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Insulator Material:
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Arrangement:
    100 Contact
  • Hardware:
    Jackscrew (low profile)
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Disclaimer:
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Contact Type:
    Crimp
  • Current Rating:
    3 A max.