MDM-100SH013B
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 1.219m 26AWG 100 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM100SH013B
  • Part No:
    MDM-100SH013B
  • Alias/AKA:
    1
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Gender:
    Socket
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Insulator Material:
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Current Rating:
    3 A max.