MDM-100PSM12-A174
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature PIN 100 POS Solder Pot ST Panel Mount 100 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM100PSM12A174
  • Part No:
    MDM-100PSM12-A174
    1
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Termination Type:
    Solder pot to accept #26AWG max. harness wire
  • Disclaimer:
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude