MDM-100PH042K
ITT CANNON
Cable Assembly Hook-up Wire 3.048m 26AWG Micro D-Sub 100 POS PIN Crimp
Description +
Search Keywords: MDM100PH042K
  • Part No:
    MDM-100PH042K
    1
  • Hardware:
    Jackscrew (standard)
  • Saltspray:
    48 hours
  • Arrangement:
    100 Contact
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Termination Type:
    120" Min, M16874/4 #26AWG, Yellow
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Gender:
    Pin
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Contact Type:
    Crimp
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude