MDM-100PH001L-A141
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 100 POS Micro D-Sub PIN Crimp
Description +
Search Keywords: MDM100PH001LA141
  • Part No:
    MDM-100PH001L-A141
    1
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Contact Type:
    Crimp
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Current Rating:
    3 A max.