MDM-100PH001B-A172
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 100 POS Micro D-Sub PIN Crimp
Description +
Search Keywords: MDM100PH001BA172
  • Part No:
    MDM-100PH001B-A172
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Arrangement:
    100 Contact
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Saltspray:
    48 hours
  • Disclaimer:
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Insulator Material:
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Shell Finish:
    Gold over Nickel
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude