MDB1-15SL1
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.012m 25AWG 15 POS Micro D-Sub SKT Crimp
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MDB115SL1
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MDB1-15SL1
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Hardware:
    No Hardware
  • Saltspray:
    48 hours
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Shell Material:
    Glass-filled thermoset plastic
  • Insulator Material:
    Diallyl phthalate with mounting holes
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Contact Type:
    Crimp
  • Termination Type:
    0.5" Min, #25 AWG
  • Series:
    Micro D Plastic Shell - 0.050 inch spacing