KJL7T25B19SN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 19 POS Crimp ST Jam Nut 19 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJL7T25B19SN
  • Part No:
    KJL7T25B19SN
  • Test Service Rating (Unmated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 600 70000 ft. = 400 100000 ft. = 200
  • Polarization:
    95 °
  • Scoop Proof:
    Yes
  • Electrolytic Erosion:
    No
  • High Impact Shock:
  • Style:
    Jam Nut Receptacle
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • Disclaimer:
  • Shell Material:
    Corrosion resistant shells of aluminum alloy
  • External Bending Moment (Size 25):
    650 in/ lbs
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 175°C (+347°F)
  • Sine Vibration:
    30 G, Ambient
  • Class:
    Environment resistant (without rear accessory)
  • Arrangement:
    25-19
  • Contact Material:
    Copper Alloy, gold plate
  • Number of Contacts:
    19 contacts size 12
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850