KJL6T23B53PD
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 53 POS Crimp ST Cable Mount 53 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJL6T23B53PD
  • Part No:
    KJL6T23B53PD
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
    1
  • Disclaimer:
  • Arrangement:
    23-53
  • External Bending Moment (Size 25):
    650 in/ lbs
  • Style:
    Straight Plug
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 175°C (+347°F)
  • Test Service Rating (Unmated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 600 70000 ft. = 400 100000 ft. = 200
  • Sand, Dust, Ice:
  • Insulator Material:
    High grade plastic
  • Class:
    Environment resistant (without rear accessory)
  • Polarization:
    110 °
  • Contact Type:
    Rear release crimp snap-in contacts
  • Series:
    38999 - Style Series I
  • Electrolytic Erosion:
    No
  • Contact Material:
    Copper Alloy, gold plate
  • High Impact Shock:
  • Corrosion Resistant:
    500 hours
  • Random Vibration "j":
    Ambient
  • Gender:
    Pin
  • Grommet And Seal Material:
    Silicone base elastomer
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850