KJL6T21B16SA
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 16 POS Crimp ST Cable Mount 16 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJL6T21B16SA
  • Part No:
    KJL6T21B16SA
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
    1
  • Arrangement:
    21-16
  • Random Vibration "j":
    Ambient
  • Shell Size:
    21
  • Shell Material:
    Corrosion resistant shells of aluminum alloy
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 2300 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • Style:
    Straight Plug
  • Series:
    38999 - Style Series I
  • Grommet And Seal Material:
    Silicone base elastomer
  • External Bending Moment (Size 25):
    650 in/ lbs
  • Plating:
    Olive drab cadmium over electroless nickel plate
  • Test Service Rating (Unmated):
    Sea Level = 2300 50000 ft. = 800 70000 ft. = 500 100000 ft. = 200
    Yes
  • Gender:
    Socket
  • Corrosion Resistant:
    500 hours
  • Electrolytic Erosion:
    No
  • Sand, Dust, Ice:
  • Contact Material:
    Copper Alloy, gold plate
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 175°C (+347°F)
  • Polarization:
    77 °
    30 G, Ambient
  • Number of Contacts:
    16 contacts size 16
  • Operating Voltage:
    Vrms = 767 Vdc = 1084