KJL5E17B26SN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 26 POS Crimp ST Box Mount 26 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJL5E17B26SN
  • Part No:
    KJL5E17B26SN
  • Alias/AKA:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • Contact Type:
    Rear release crimp snap-in contacts
  • Plating:
    Olive drab cadmium over electroless nickel plate
  • Sand, Dust, Ice:
    Yes
  • Number of Contacts:
    26 contacts size 20
  • Style:
    Box mounting receptacle (back panel mounting)
  • Shell Material:
    Corrosion resistant shells of aluminum alloy
  • Gender:
    Socket
  • Polarization:
    95 °
  • Corrosion Resistant:
    500 hours
  • Shell Size:
    17
  • External Bending Moment (Size 25):
    650 in/ lbs
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850
    38999 - Style Series I
  • Random Vibration "j":
    Ambient
  • Scoop Proof:
  • Test Service Rating (Unmated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 600 70000 ft. = 400 100000 ft. = 200
  • Grommet And Seal Material:
    Silicone base elastomer
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 175°C (+347°F)