KJL3T23N55PC
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 55 POS Crimp ST Wall Mount 55 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: KJL3T23N55PC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    KJL3T23N55PC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850
  • Low Profile / Light Weight:
    No
  • Class:
    Environment resistant (without rear accessory)
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 200°C (+392°F)
  • Corrosion Resistant:
    48 hours
  • Shell Size:
    23
  • Contact Type:
    Rear release crimp snap-in contacts
  • Coupling System:
    Bayonet
  • Series:
    38999 - Style Series I
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • Plating:
    Electroless Nickel
  • External Bending Moment (Size 25):
    650 in/ lbs