KJA6T15F19PB27
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 19 POS Crimp ST Cable Mount 19 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
Description +
Search Keywords: KJA6T15F19PB27
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    KJA6T15F19PB27
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    9A515.Y.5
    1
  • Grommet And Seal Material:
    Silicone base elastomer
  • External Bending Moment (Size 25):
    1000 in/ lbs
  • Shell Size:
    15
  • Random Vibration "j":
    492 F
  • Scoop Proof:
    Yes
  • Number of Contacts:
    19 contacts size 20
  • Coupling System:
    Threaded Coupling
  • Disclaimer:
  • Test Service Rating (Unmated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 600 70000 ft. = 400 100000 ft. = 200
  • Polarization:
    AR° or AP° BSC=90° BR° or BP° BSC=145° CR° or CP° BSC=195°
  • Style:
    Straight Plug
  • Contact Type:
    Rear release crimp snap-in contacts
  • Contact Material:
    Copper Alloy, gold plate
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 200°C (+392°F)
  • Sine Vibration:
    60 G, 85 to +392 F
  • Series:
    38999 - Style Series III
  • Class:
    Environment resistant (without rear accessory)
  • Corrosion Resistant:
    48 hours
  • Low Profile / Light Weight:
    No
  • Arrangement:
    15-19
  • Sand, Dust, Ice:
  • High Impact Shock:
  • Electrolytic Erosion:
  • Insulator Material:
    High grade plastic
  • Plating:
    Electroless Nickel
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • Shell Material:
    Corrosion resistant shells of aluminum alloy
  • Gender:
    Pin
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850