KJ7T16A26PN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 26 POS Crimp ST Jam Nut 26 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: KJ7T16A26PN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    KJ7T16A26PN
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Arrangement:
    16-26
  • Electrolytic Erosion:
    No
  • Gender:
    Pin
  • Contact Material:
    Copper Alloy, gold plate
  • Corrosion Resistant:
    500 hours
  • Series:
    38999 - Style Series II
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850
  • Disclaimer:
  • Insulator Material:
    High grade plastic
  • Low Profile / Light Weight:
    Yes
  • Number of Contacts:
    26 contacts size 20
  • Plating:
    Bright cadmium over electroless nickel plate
  • Grommet And Seal Material:
    Silicone base elastomer
  • Test Service Rating (Unmated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 600 70000 ft. = 400 100000 ft. = 200
  • Random Vibration "j":
    Ambient
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • Class:
    Environment resistant (without rear accessory)
  • Polarization:
    100 °
  • High Impact Shock:
    No
  • Contact Type:
    Rear release crimp snap-in contacts
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 150°C (+302°F)
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs