KJ6T16B26PD
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 26 POS Crimp ST Cable Mount 26 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJ6T16B26PD
  • Part No:
    KJ6T16B26PD
  • Alias/AKA:
  • Gender:
    Pin
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 175°C (+347°F)
  • Number of Contacts:
    26 contacts size 20
  • Scoop Proof:
    No
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • Shell Size:
    16
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs