KJ6F22A55PN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 55 POS Crimp ST Cable Mount 55 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJ6F22A55PN
  • Part No:
    KJ6F22A55PN
    1
  • Gender:
    Pin
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850
  • Shell Size:
    22
  • Contact Material:
    Copper Alloy, gold plate
  • Polarization:
    100 °
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs
  • Number of Contacts:
    55 contacts size 20
  • Contact Type:
    Rear release crimp snap-in contacts
  • Coupling System:
    Bayonet
  • Arrangement:
    22-55
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 150°C (+302°F)