KJ6E22N55PN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 55 POS Crimp ST Cable Mount 55 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJ6E22N55PN
  • Part No:
    KJ6E22N55PN
    1
  • Disclaimer:
  • Series:
    38999 - Style Series II
  • Style:
    Straight Plug
  • Number of Contacts:
    55 contacts size 20
  • Shell Size:
    22
  • Electrolytic Erosion:
    No
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs
  • High Impact Shock:
    No
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850
  • Low Profile / Light Weight:
    Yes
  • Polarization:
    100 °
  • Grommet And Seal Material:
    Silicone base elastomer
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • Insulator Material:
    High grade plastic
  • Class:
    Environment resistant (without rear accessory)
  • Gender:
    Pin
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 200°C (+392°F)