KJ6E22A55PN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 55 POS Crimp ST Cable Mount 55 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJ6E22A55PN
  • Part No:
    KJ6E22A55PN
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 150°C (+302°F)
  • High Impact Shock:
    No
  • Corrosion Resistant:
    500 hours
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs