KJ6E20N39SN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 39 POS Crimp ST Cable Mount 39 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: KJ6E20N39SN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    KJ6E20N39SN
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Shell Size:
    20
  • Contact Type:
    Rear release crimp snap-in contacts
  • Number of Contacts:
    37 contacts size 20 and 2 contacts size 16
  • Coupling System:
    Bayonet
  • Grommet And Seal Material:
    Silicone base elastomer
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 200°C (+392°F)
  • Disclaimer:
  • Plating:
    Electroless Nickel
  • Low Profile / Light Weight:
    Yes
  • Scoop Proof:
    No
  • Insulator Material:
    High grade plastic
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850
  • Electrolytic Erosion:
    No
  • Arrangement:
    20-39
  • Test Service Rating (Unmated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 600 70000 ft. = 400 100000 ft. = 200
  • Contact Material:
    Copper Alloy, gold plate
  • Class:
    Environment resistant (without rear accessory)
  • Style:
    Straight Plug
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs