KJ6E18B32SN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 32 POS Crimp ST Cable Mount 32 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJ6E18B32SN
  • Part No:
    KJ6E18B32SN
  • Alias/AKA:
    1
  • Random Vibration "j":
    Ambient
  • Plating:
    Olive drab cadmium over electroless nickel plate
    38999 - Style Series II
  • Polarization:
    100 °
  • Arrangement:
    18-32
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 175°C (+347°F)
  • Contact Type:
    Rear release crimp snap-in contacts
  • Grommet And Seal Material:
    Silicone base elastomer
  • Gender:
    Socket
  • Corrosion Resistant:
    500 hours
  • Shell Size:
    18
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850