KJ6E14B18PA
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 18 POS Crimp ST Cable Mount 18 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJ6E14B18PA
  • Part No:
    KJ6E14B18PA
  • Alias/AKA:
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • Plating:
    Olive drab cadmium over electroless nickel plate
  • Corrosion Resistant:
    500 hours
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs
  • Shell Size:
    14
  • Style:
    Straight Plug
  • Disclaimer:
    No
  • Contact Material:
    Copper Alloy, gold plate
  • Coupling System:
    Bayonet
    High grade plastic
  • Electrolytic Erosion:
  • Gender:
    Pin
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 175°C (+347°F)