KJ5E22B53PN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 53 POS Crimp ST Box Mount 53 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: KJ5E22B53PN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    KJ5E22B53PN
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Gender:
    Pin
  • Number of Contacts:
    53 contacts size 20
  • Coupling System:
    Bayonet
  • Insulator Material:
    High grade plastic
  • Scoop Proof:
    No
  • Random Vibration "j":
    Ambient
  • Electrolytic Erosion:
    No
  • Plating:
    Olive drab cadmium over electroless nickel plate
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • Style:
    Box mounting receptacle (back panel mounting)
  • Polarization:
    100 °
  • Disclaimer:
  • High Impact Shock:
  • Shell Material:
    Corrosion resistant shells of aluminum alloy
  • Contact Material:
    Copper Alloy, gold plate
  • Test Service Rating (Unmated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 600 70000 ft. = 400 100000 ft. = 200
  • Series:
    38999 - Style Series II
  • Class:
    Environment resistant (without rear accessory)
  • Corrosion Resistant:
    500 hours
  • Shell Size:
    22
  • Contact Type:
    Rear release crimp snap-in contacts
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs
  • Grommet And Seal Material:
    Silicone base elastomer
  • Low Profile / Light Weight:
    Yes
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 175°C (+347°F)