KJ5E18A32PN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 32 POS Crimp ST Box Mount 32 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJ5E18A32PN
  • Part No:
    KJ5E18A32PN
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • Class:
    Environment resistant (without rear accessory)
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850
  • Insulator Material:
    High grade plastic
  • Coupling System:
    Bayonet
  • Contact Type:
    Rear release crimp snap-in contacts
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 150°C (+302°F)