KJ5E16N26PN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 26 POS Crimp ST Box Mount 26 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJ5E16N26PN
  • Part No:
    KJ5E16N26PN
    1
  • High Impact Shock:
    No
  • Test Service Rating (Unmated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 600 70000 ft. = 400 100000 ft. = 200
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 200°C (+392°F)