KJ3T14N18SN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 18 POS Crimp ST Wall Mount 18 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJ3T14N18SN
  • Part No:
    KJ3T14N18SN
    1
  • Contact Material:
    Copper Alloy, gold plate
  • Polarization:
    100 °
  • Random Vibration "j":
    Ambient
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs
    38999 - Style Series II
  • Disclaimer:
  • Shell Material:
    Corrosion resistant shells of aluminum alloy
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 200°C (+392°F)
  • Coupling System:
    Bayonet
  • Number of Contacts:
    18 contacts size 20 and 1 contacts size 16
  • Shell Size:
    14
  • Class:
    Environment resistant (without rear accessory)
  • Low Profile / Light Weight:
    Yes
  • Insulator Material:
    High grade plastic
  • Contact Type:
    Rear release crimp snap-in contacts
  • Plating:
    Electroless Nickel
  • Electrolytic Erosion:
    No
  • Scoop Proof:
  • Style:
    Wall mounting receptacle (back panel mounting)
  • Corrosion Resistant:
    48 hours
  • Gender:
    Socket
  • Arrangement:
    14-18
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850