KJ2E22A55SN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 55 POS Crimp ST Box Mount 55 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: KJ2E22A55SN
  • Part No:
    KJ2E22A55SN
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
    1
  • Test Service Rating (Unmated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 600 70000 ft. = 400 100000 ft. = 200
  • Insulator Material:
    High grade plastic
  • Random Vibration "j":
    Ambient
  • Arrangement:
    22-55
  • Test Service Rating (Mated):
    Sea Level = 1800 50000 ft. = 1000 70000 ft. = 1000 100000 ft. = 1000
  • Polarization:
    100 °
  • Series:
    38999 - Style Series II
  • Coupling System:
    Bayonet
  • Number of Contacts:
    55 contacts size 20
  • Shell Material:
    Corrosion resistant shells of aluminum alloy
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs
  • Class:
    Environment resistant (without rear accessory)
  • Low Profile / Light Weight:
    Yes
  • Grommet And Seal Material:
    Silicone base elastomer
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 150°C (+302°F)
  • High Impact Shock:
    No
  • Plating:
    Bright cadmium over electroless nickel plate
  • Operating Voltage:
    Vrms = 600 Vdc = 850