KJ0T20A16PN
ITT CANNON
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 16 POS Crimp ST Wall Mount 16 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: KJ0T20A16PN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    KJ0T20A16PN
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Insulator Material:
    High grade plastic
  • Random Vibration "j":
    Ambient
  • Arrangement:
    20-16
  • Style:
    Wall mounting receptacle
  • External Bending Moment (Size 25):
    150 in/ lbs
  • Number of Contacts:
    16 contacts size 16
  • Series:
    38999 - Style Series II
  • High Impact Shock:
    No
  • Electrolytic Erosion:
    No
  • Polarization:
    100 °
  • Plating:
    Bright cadmium over electroless nickel plate
  • Scoop Proof:
  • Operating Voltage:
    Vrms = 767 Vdc = 1084
  • Low Profile / Light Weight:
    Yes
  • Grommet And Seal Material:
    Silicone base elastomer
  • Class:
    Environment resistant (without rear accessory)
  • Corrosion Resistant:
    500 hours
  • Test Service Rating (Unmated):
    Sea Level = 2300 50000 ft. = 800 70000 ft. = 500 100000 ft. = 200
  • Temperature Range:
    65°C (85°F) to + 150°C (+302°F)