WCR-WCR1206LF-1004-F-P-LT
IRC/TT Electronics
General Purpose Chip Resistor - 1000 kOhms ±1% - 0.25W - ±100ppm/°C - 1206 - Tape&Reel
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: WCRWCR1206LF1004FPLT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IRC/TT Electronics
  • Part No:
    WCR-WCR1206LF-1004-F-P-LT
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    5000
  • Resistance Value:
    1 MOhm
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Tolerance:
    111364%
  • Case Size:
  • Temperature Coefficient:
    ±100ppm/ °C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C