RY42V-UAC24V
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 24VAC 153Ohm 1A 4PDT (27.5x21x35.6)mm THT Miniature Relay
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: RY42VUAC24V
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    RY42V-UAC24V
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    24 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    4PDT
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Operating Temperature:
    -25 to 55 °C
  • Dimension:
    27.5 x 21 x 35.6 mm
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Coil Current:
    50 mA