RY42S-UCAC110-120V
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 110/120VAC 4.55KOhm 3A 4PDT (21x27.5x35)mm Plug-In Universal Relay
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RY42SUCAC110120V
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    RY42S-UCAC110-120V
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    110 to 120 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    4PDT
  • Maximum Current Rating:
    3 A
  • Mounting:
    Connector
  • Operating Temperature:
    -55 to 60 °C
  • Dimension:
    21 x 27.5 x 35 mm