RTY-D4N60S-DC24V
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 4PDT 3A 24VDC Plug-In
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RTYD4N60SDC24V
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    RTY-D4N60S-DC24V
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Connector
  • Type:
    Time Delay Relay
  • Contact Arrangement:
    4PDT
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Form:
    4 Form C
  • Maximum Current Rating:
    3 A