RH2B-UAC48V
IDEC Corporation
Power Relay 48VAC 10A DPDT(21x27.5x42)mm Plug-In
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RH2BUAC48V
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    RH2B-UAC48V
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    48 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    Blade Terminal
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -25 to 40 °C