HW1L-M1F10M4D-R
IDEC Corporation
Switch Push Button N.O. SPST Flush Round Button 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Momentary Contact Screw Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: HW1LM1F10M4DR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    HW1L-M1F10M4D-R
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Bushing Type:
    Threaded
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Contact Rating @ Voltage:
    745.7 A