HW1F-32F20QD-G-120V
IDEC Corporation
Switch Selector N.O. DPST 45° Knob 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw 500000Cycles Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: HW1F32F20QDG120V
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    HW1F-32F20QD-G-120V
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    3 Position
  • Pole Throw Configuration:
    DPST
  • Actuator Style:
    Knob
  • Illumination Color:
    Green
  • Illumination Type:
    LED
  • Typical Illumination Voltage:
    120 VAC
  • Maximum Current Rating:
    10@110VAC A