GT5P-N6SA100
IDEC Corporation
Electromechanical Relay SPDT 5A 100V to 120VAC Plug-In
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: GT5PN6SA100
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    GT5P-N6SA100
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Socket
  • Type:
    Time Delay Relay
  • Contact Arrangement:
    SPDT
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • AC Coil Voltage:
    100 to 120 V
  • Contact Form:
    1 Form C
  • Maximum Current Rating:
    5 A